Pielęgnacja skóry

Data publikacji 11-08-2018 16:41:00
Kategoria Blog sklepu MELON

Pielęgnacja skóry

Kochamy galanterię skórzaną. Używamy jej na co dzień i od święta, ale niestety, nie jest ona ze stali i trzeba ją od czasu do czasu odświeżać i regenerować. I tu zadajemy sobie pytanie: czym i jak to zrobić ? Podpowiedzi jest kilka. Wszystko zależy od tego jaki mamy rodzaj skóry. Inaczej będziemy traktować skórę licową, a jeszcze inaczej zamsz i nubuk, czy skórę lakierowaną.

Od czasu do czasu naszym torebkom, czy portfelom przyda się odświeżenie, by mogły nam długo służyć. Jeśli mamy jakąś rzecz ze skóry licowej, to wystarczy, że zmieszamy wodę z niewielką ilością octu, a potem miękką szmatką będziemy przecierać jej powierzchnię. Starajmy się przy tym, aby skóra nie wchłonęła zbyt dużo płynu, bo może się odkształcić. Tak wyczyszczoną torebkę, czy inną rzecz zostawiamy do wyschnięcia – powolnego, w temperaturze pokojowej, a nie intensywnego np. przy kaloryferze. Gdy już wyschnie wypolerujmy ją miękką szmatką. Innym sposobem – bardziej pracochłonnym jest wykonanie mikstury z kilku kropel terpentyny i ubitego białka. Tym należy wyczyścić skórę, zwłaszcza gdy mamy torebkę z delikatnej skóry, takiej jak węża, krokodyla czy jaszczurki, ale sprawdzi się i przy innych rodzajach. Skórę można też czyścić przekrojoną na pół cebulą. Jeśli chodzi o torebki z jasnych skór, to wszelkie zanieczyszczenia spróbujcie potraktować zwykłą gumką do mazania.

Gdy wyczyścimy już nasze skórzane przedmioty, to dobrze je też natłuścić. Trzeba się udać do apteki i zakupić olejek rycynowy lub glicerynę. Należy potem kilka kropel olejku wylać na miękką szmatkę i wcierać w skórę, a później drugą szmatką wypolerować powierzchnię. Podobnie postępujemy z gliceryną.

Torebki lakierowane są bardziej wymagające, ponieważ są delikatniejsze. Nie należy ich używać, gdy mamy wielki mróz za oknem, czy też upał i mocne słońce, bo mogą popękać. Zabrudzenia na nich spróbujmy zniwelować delikatnie zwilżoną wodą szmatką i od razu wytrzeć. Odświeżyć te skóry można pianą z białek lub sokiem z cebuli, a natłuścić później oliwą z oliwek.

Jeśli chodzi o zamsz lub nubuk to należy dołożyć wszelkich starań, aby ich nie poplamić, zwłaszcza jakimś tłuszczem. Jeśli już się to zdarzy, to szybko trzeba przyłożyć chłonną szmatkę, a potem posypać plamę sproszkowaną kredą (do pisania po tablicy). Po około 24 godzinach usuwamy kredę szczoteczką. Żeby się ustrzec takich nieprzyjemnych sytuacji, dobrze jest przed rozpoczęciem użytkowania skórę zabezpieczyć impregnatem stosownym do danego rodzaju skóry – i nie ważne czy jest to torebka, portfel, kurtka, czy buty i z jakiej skóry jest zrobiona. Jak to mówią: „ Lepiej zapobiegać…”

Podziel się

You must be registered

Przejdź do rejestracji

Dodaj komentarz

Nowe produkty

Producenci

Informacje

Promocje